| Hosta | Academy Speckled Caddy Spoons |
| Status | registered |
| Originator(s) | Steve Chamberlain 2008 |
| Origin | 'Allegan Fog' seedling |
| Size category | small |
| Plant height x width | 10x27 cm (4x11 in.) |
| Leaf length x width | 6x4 cm (2x2 in.) |
| Vein pairs | 5 |
| Leaf color | pale green, edge,green |
| Variegation | viridescent |
| Leaf | |
| Petiole | |
| Scape | |
| Scape height | 36 cm (14 in.) |
| Flower | lavender,tubular,reblooms |
| Flower length | |
| Fragrant | |
| Flowering period | July |
| Fertile | |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | |
| Sports | |
| Progeny | |