| Hosta | Affair to Remember |
| Status | registered |
| Originator(s) | Hans Hansen 2022 |
| Origin | ("streaked sport of 'Cherry Berry'" x 'Mississippi Delta') x 'Empress Wu' |
| Size category | large |
| Plant height x width | 75x175 cm (30x69 in.) |
| Leaf length x width | 33x23 cm (13x9 in.) |
| Vein pairs | 13-14 |
| Leaf color | |
| Variegation | medio |
| Leaf | flat, impressed veins |
| Petiole | |
| Scape | white |
| Scape height | 85 cm (33 in.) |
| Flower | white |
| Flower length | 4 cm (1.6 in.) |
| Fragrant | N |
| Flowering period | June - July - August |
| Fertile | |
| Pod | white |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | Large heart-shaped leaves are pale greenish yellow with dark green margins and a medium green feather pattern where they overlap. |
| Sports | |
| Progeny | |