| Hosta | American Eagle |
| Status | registered |
| Originator(s) | Van Wade 1999 |
| Origin | 'Zounds' sport |
| Size category | large |
| Plant height x width | 50x75 cm (20x30 in.) |
| Leaf length x width | 23x19 cm (9x7 in.) |
| Vein pairs | 14 |
| Leaf color | dark green,golden yellow edge |
| Variegation | edge |
| Leaf | very corrugated, cupped |
| Petiole | |
| Scape | |
| Scape height | 75 cm (30 in.) |
| Flower | near white |
| Flower length | |
| Fragrant | |
| Flowering period | June - July |
| Fertile | |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | Dark green with a gold-yellow margin, slightly rippled, cupped, heavy substance and corrugated. Slow growing. Center leaves sometimes stand boldly and distinctly upright. |
| Sports | 'American Eaglet' sport/yy |
| Progeny | |