| Hosta | Anne |
| Status | registered |
| Originator(s) | Gerard Heemskerk 2005 |
| Origin | 'Fortunei Aureomarginata' sport |
| Size category | large |
| Plant height x width | 35x75 cm (14x30 in.) |
| Leaf length x width | 16x12 cm (6x5 in.) |
| Vein pairs | 8 |
| Leaf color | dark green,broad yellow edge |
| Variegation | edge |
| Leaf | good |
| Petiole | |
| Scape | |
| Scape height | 50 cm (20 in.) |
| Flower | |
| Flower length | |
| Fragrant | |
| Flowering period | July - August |
| Fertile | |
| Pod | |
| Ploidy | 4-4-4 |
| Patents | PP10661 |
| Info | ='Fortunei Anne'. PP10661 (27/10/1998). Heavy textured, mid to dark green leaves, Mauve to white flowers. Full to part shade, rich moist, well drained soil. Flowering: June to August Height: 45 cm Robust mid-green leaves with strong yellow borders. Lilac flowers. |
| Sports | 'Colored Hulk' sport/gg 'Karin ' sport/gw 'Morning Star' sport/yg 'Sting' sport/wg |
| Progeny | |