| Hosta | Bette Davis Eyes |
| Status | registered |
| Originator(s) | Kevin Vaughn 1987 |
| Origin | 'Summer Fragrance' x 'Christmas Tree' |
| Size category | small - medium |
| Plant height x width | 50x120 cm (20x47 in.) |
| Leaf length x width | 20x8 cm (8x3 in.) |
| Vein pairs | 4-7 |
| Leaf color | dark green |
| Variegation | |
| Leaf | heavy |
| Petiole | |
| Scape | |
| Scape height | 65 cm (26 in.) |
| Flower | white, tipped with purple |
| Flower length | |
| Fragrant | very fragrant |
| Flowering period | |
| Fertile | |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | Dark green heart shaped leaves with wavy margins. Fragrant purple tipped, white flowers. May rebloom. Long narrow blue-green, wavy lves; flowers purple tipped w/white, fragrant. Dark green leaves with fragrant white flowers. The blooms have purple tips (eyelashes?) giving rise to its name. White flowers are large and different. |
| Sports | |
| Progeny | |