| Hosta | Big Dude |
| Status | not registered |
| Originator(s) | Bob Balitewicz |
| Origin | montana f. macrophylla x 'Elatior' |
| Size category | large |
| Plant height x width | 60x125 cm (24x49 in.) |
| Leaf length x width | 34x25 cm (13x10 in.) |
| Vein pairs | 17 |
| Leaf color | green |
| Variegation | |
| Leaf | good, a bit corrugated |
| Petiole | |
| Scape | |
| Scape height | 90 cm (35 in.) |
| Flower | pale lavender |
| Flower length | |
| Fragrant | |
| Flowering period | June - July |
| Fertile | |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | |
| Sports | |
| Progeny | |