| Hosta | Big Kahuna |
| Status | not registered |
| Originator(s) | Brian & Virginia Skaggs |
| Origin | 'Bev and Dave' sport |
| Size category | very large |
| Plant height x width | 75x150 cm (30x59 in.) |
| Leaf length x width | 36x30 cm (14x12 in.) |
| Vein pairs | 18 |
| Leaf color | chartreuse>yellow,blue-green edge |
| Variegation | edge |
| Leaf | thick, corrugated |
| Petiole | |
| Scape | |
| Scape height | 110 cm (43 in.) |
| Flower | near white |
| Flower length | |
| Fragrant | |
| Flowering period | June - July |
| Fertile | |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | PPAF. Giant variegated hosta introduced by Walters Gardens. In spring, the thick, heart-shaped leaves are chartreuse with a blue-green margin. As the season progresses, the center brightens to gold. The large, upright, gold-centered hosta is a magical melding of genes from H. montana macrophylla, H. 'Elatior', and H. 'Dorothy Benedict'. Once you're bewitched by its beauty, there's no turning back. |
| Sports | |
| Progeny | 'Pals' seedling |