| Hosta | Bohemia Quill Bill |
| Status | registered |
| Originator(s) | Vladimir Mirka 2017 |
| Origin | 'Quill' seedling |
| Size category | |
| Plant height x width | 30x60 cm (12x24 in.) |
| Leaf length x width | 14x6 cm (6x2 in.) |
| Vein pairs | 5-6 |
| Leaf color | |
| Variegation | |
| Leaf | folded, very wavy |
| Petiole | |
| Scape | green with purple tips |
| Scape height | 110 cm (43 in.) |
| Flower | lavender,purple veins |
| Flower length | 6 cm (2.4 in.) |
| Fragrant | |
| Flowering period | July - August |
| Fertile | yes |
| Pod | green |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | Perfectly symmetrical, small, dense clump. Medium-green leaves are wavy and folded with a silvery bloom underneath. Very tall scapes with purple tips. Big and rich flowers. |
| Sports | |
| Progeny | |