| Hosta | Booka |
| Status | registered |
| Originator(s) | Henry Weissenberger 1986 |
| Origin | 'Blue Cadet' seedling |
| Size category | mini |
| Plant height x width | 13x35 cm (5x14 in.) |
| Leaf length x width | 7x6 cm (3x2 in.) |
| Vein pairs | 6 |
| Leaf color | blue-green |
| Variegation | |
| Leaf | cordate, velvet texture |
| Petiole | |
| Scape | |
| Scape height | 33 cm (13 in.) |
| Flower | lavender |
| Flower length | |
| Fragrant | |
| Flowering period | June - July |
| Fertile | |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | Heart shaped blue green velvety 2" long leaves. Lavender flowers. |
| Sports | |
| Progeny | |