| Hosta | Cathedral Windows |
| Status | registered |
| Originator(s) | Hans Hansen 2005 |
| Origin | 'Stained Glass' sport |
| Size category | large |
| Plant height x width | 48x85 cm (19x33 in.) |
| Leaf length x width | 25x23 cm (10x9 in.) |
| Vein pairs | 11-12 |
| Leaf color | golden yellow,dark green edge |
| Variegation | medio |
| Leaf | |
| Petiole | |
| Scape | |
| Scape height | 100 cm (39 in.) |
| Flower | near white |
| Flower length | |
| Fragrant | very fragrant |
| Flowering period | |
| Fertile | |
| Pod | |
| Ploidy | 4-4-4 suggested |
| Patents | PP17295 |
| Info | PP17295 (19/12/2006). This Hans Hansen introduction is an intentional tetraploid mutation of Hans' wonderful H. 'Stained Glass'. The large, 10" x 9" round, dome-shaped golden leaves are surrounded by a 3" wide, dark green border. The 3' wide clumps are topped in late summer with 40" stalks of very large, very fragrant flowers. Imagine a super bright version of H 'Holy Mole' and you get the picture. |
| Sports | 'Green Blimp' sport/gg 'The Shining' sport/yy |
| Progeny | |