| Hosta | Color a la Mode |
| Status | registered |
| Originator(s) | Ed Elslager 2000 |
| Origin | 'Color Fantasy' x hypoleuca |
| Size category | |
| Plant height x width | 45x100 cm (18x39 in.) |
| Leaf length x width | 25x22 cm (10x9 in.) |
| Vein pairs | 10 |
| Leaf color | green,streaked,cream,greenish-yellow,dark green edge |
| Variegation | streaked, unstable |
| Leaf | heavy, corrugated, ovate |
| Petiole | |
| Scape | glaucous green |
| Scape height | 70 cm (28 in.) |
| Flower | pale lavender,tubular |
| Flower length | 5 cm (2 in.) |
| Fragrant | |
| Flowering period | July |
| Fertile | |
| Pod | green |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | ='Color à la mode'. Stable form for sale. Streaked form see 'Labyrinth'. |
| Sports | 'Labyrinth' sport/os 'Pie à la Mode' sport/gw |
| Progeny | |