| Hosta | Connecticut River |
| Status | registered |
| Originator(s) | Doug Beilstein/Alex Malloy 2005 |
| Origin | 'Harvest Dandy' x 'Blue Blush' |
| Size category | |
| Plant height x width | 40x85 cm (16x33 in.) |
| Leaf length x width | 22x8 cm (9x3 in.) |
| Vein pairs | 10 |
| Leaf color | blue-green |
| Variegation | |
| Leaf | wavy edge |
| Petiole | purple |
| Scape | |
| Scape height | 25 cm (10 in.) |
| Flower | white,lavender striped,tubular |
| Flower length | 5 cm (2 in.) |
| Fragrant | |
| Flowering period | August - September |
| Fertile | yes |
| Pod | green |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | |
| Sports | |
| Progeny | |