| Hosta | Cracker Crumbs |
| Status | registered |
| Originator(s) | Bob Solberg 2002 |
| Origin | 'Shiny Penny' sport |
| Size category | mini |
| Plant height x width | 15x30 cm (6x12 in.) |
| Leaf length x width | 9x5 cm (4x2 in.) |
| Vein pairs | 4 |
| Leaf color | yellow,dark green edge |
| Variegation | medio |
| Leaf | good, a bit rippled, very shiny, a bit wavy |
| Petiole | |
| Scape | yellowish green |
| Scape height | 45 cm (18 in.) |
| Flower | lavender |
| Flower length | 5 cm (2 in.) |
| Fragrant | |
| Flowering period | July - August |
| Fertile | yes |
| Pod | yellowish-green |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | Looking for a miniature hosta for that special spot in the garden or to jazz up a trough of other minis? 'Cracker Crumbs', introduced at the 2002 AHS Convention in Spokane, WA in June, has bright shiny, gold leaves with a shiny, dark margin that looks painted on. Like it's parent, 'Shiny Penny', the color becomes chartreuse, almost coppery in summer's heat. It has great substance and makes a tight, fast growing mound. Nice lavender flowers in mid-summer... This new mini is a sport of H. 'Shiny Penny': shiny leaves emerge bright yellow-gold surrounded by a dark green margin that looks painted on. As the season progresses the color becomes chartreuse and then almost coppery and continues to darken until late summer. A superior grower with great substance and makes a tight clump topped with dark lavender flowers in midsummer. |
| Sports | 'Cracker Jack' sport/gy 'Ice Cube' sport/gw 'Plug Nickel' sport/gg |
| Progeny | 'Crumb Cake' = 'Cinnamon Sticks' x PP |