| Hosta | Curly Top |
| Status | registered |
| Originator(s) | Herb Benedict 1985 |
| Origin | 'Ginko Craig' x plantaginea |
| Size category | small |
| Plant height x width | 23x50 cm (9x20 in.) |
| Leaf length x width | 13x3 cm (5x1 in.) |
| Vein pairs | 4 |
| Leaf color | green |
| Variegation | |
| Leaf | wavy |
| Petiole | |
| Scape | |
| Scape height | 75 cm (30 in.) |
| Flower | purple |
| Flower length | 5 cm (2 in.) |
| Fragrant | |
| Flowering period | August |
| Fertile | |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | ='Curley Top'. |
| Sports | |
| Progeny | |