| Hosta | Diva |
| Status | registered |
| Originator(s) | Russ O'Harra/Russ O'Harra Hosta Society 1999 |
| Origin | 'Elatior' seedling |
| Size category | large |
| Plant height x width | 60x125 cm (24x49 in.) |
| Leaf length x width | 33x24 cm (13x9 in.) |
| Vein pairs | 15 |
| Leaf color | golden yellow |
| Variegation | |
| Leaf | thick, corrugated |
| Petiole | |
| Scape | |
| Scape height | 95 cm (37 in.) |
| Flower | pale lavender |
| Flower length | 7 cm (2.8 in.) |
| Fragrant | |
| Flowering period | June - July |
| Fertile | |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | It is a limey yellow and has heart shaped leaves with a slightly rippled margin. It sold in the 1997 auction for $1300. Does that say it all? 'Diva', looking aptly named. It is a beautiful shade of lemony, chiffony yellow with a cast of limey sorbet about it. Stunning! A plant from Russ O'Harra that was recently registered by the Russ O'Harra Hosta Society in Des Moines: leaves are light green to golden-yellow with a slightly rippled margin. They have a dull finish, moderate corrugation and good substance. A vigorous plant topped with white flowers in June. |
| Sports | |
| Progeny | |