| Hosta | Dr Topper Hagerman |
| Status | registered |
| Originator(s) | Charlie Kwick 2016 |
| Origin | 'Great Expectations' x 'Sagae' |
| Size category | large |
| Plant height x width | 60x100 cm (24x39 in.) |
| Leaf length x width | 28x27 cm (11x11 in.) |
| Vein pairs | 13-14 |
| Leaf color | blue-green |
| Variegation | |
| Leaf | |
| Petiole | |
| Scape | green |
| Scape height | 70 cm (28 in.) |
| Flower | white |
| Flower length | 4.5 cm (1.8 in.) |
| Fragrant | |
| Flowering period | June - July |
| Fertile | yes |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | Large, upright plant with blue-green leaves. Glaucous bloom causes impressive coloration. |
| Sports | |
| Progeny | |