| Hosta | Dragon's Eye |
| Status | registered |
| Originator(s) | Wyatt Lefever/Bob Solberg 2008 |
| Origin | 'Riptide' seedling |
| Size category | large |
| Plant height x width | 56x90 cm (22x35 in.) |
| Leaf length x width | 36x25 cm (14x10 in.) |
| Vein pairs | 10-11 |
| Leaf color | pale green |
| Variegation | |
| Leaf | |
| Petiole | purple |
| Scape | |
| Scape height | 86 cm (34 in.) |
| Flower | near white,tubular |
| Flower length | |
| Fragrant | |
| Flowering period | August |
| Fertile | yes |
| Pod | green |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | Another new introduction from Wyatt Lefever...makes a large clump of frosty, undulating green leaves that are held on tall purple petioles. The backs of the leaves have a very white waxy appearance. The impressive hosta will be topped with lavender flowers in midsummer. Great new plant for the collector. |
| Sports | |
| Progeny | |