| Hosta | Dragon Fire |
| Status | registered |
| Originator(s) | Wyatt Lefever/Bob Solberg 2005 |
| Origin | 'Riptide' seedling |
| Size category | very large |
| Plant height x width | 66x122 cm (26x48 in.) |
| Leaf length x width | 29x25 cm (11x10 in.) |
| Vein pairs | 10-11 |
| Leaf color | blue-green |
| Variegation | |
| Leaf | corrugated |
| Petiole | purple |
| Scape | gray-purple |
| Scape height | 107 cm (42 in.) |
| Flower | |
| Flower length | |
| Fragrant | |
| Flowering period | July - August |
| Fertile | |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | 'Dragon Fire' is the rare, very large red-petioled hosta hybridizers crave. Its large blue-green wax coated leaves are reminiscent of the shape of 'Dragon Wings' also from Wyatt Lefever. Purple scapes top off this medieval beast. Large, purple-petioled, leaves on a large clump of somewhat twisted gray-green foliage. |
| Sports | |
| Progeny | |