| Hosta | Dutch Flame |
| Status | registered |
| Originator(s) | Gerard Heemskerk 2011 |
| Origin | 'Liberty' sport |
| Size category | |
| Plant height x width | 50x80 cm (20x31 in.) |
| Leaf length x width | 20x10 cm (8x4 in.) |
| Vein pairs | 9 |
| Leaf color | green,(creamy white>white) edge |
| Variegation | edge |
| Leaf | very shiny, lance, flat |
| Petiole | |
| Scape | green and yellow |
| Scape height | 70 cm (28 in.) |
| Flower | pale lavender |
| Flower length | 6 cm (2.4 in.) |
| Fragrant | |
| Flowering period | July - August |
| Fertile | no |
| Pod | |
| Ploidy | 4-4-4 suggested |
| Patents | |
| Info | Unique center. Tolerates sun. |
| Sports | |
| Progeny | |