| Hosta | Edge of Night |
| Status | registered |
| Originator(s) | Bob Savory 1988 |
| Origin | 'Green Gold' x 'Halcyon' |
| Size category | medium - large |
| Plant height x width | 76x102 cm (30x40 in.) |
| Leaf length x width | 30x25 cm (12x10 in.) |
| Vein pairs | |
| Leaf color | dark green |
| Variegation | |
| Leaf | heavy, rugose |
| Petiole | |
| Scape | |
| Scape height | 102 cm (40 in.) |
| Flower | lavender |
| Flower length | |
| Fragrant | |
| Flowering period | |
| Fertile | |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | Blue green round to heart shaped leaves. Rugose. Lavender flowers. A large, very heavy textured, dark green. Very nice as specimen. Mauve flowers that stand out nicely against the dark foliage in midsummer. Very dark green leaves of heavy substance; mauve flowers in midsummer. Very dark green rounded leaves with heavy texture. Lavender flowers. Very dark green leaves are held erect. Heavily textured. |
| Sports | 'Applause' sport/gc 'Awesome Illusion' sport/o 'Foxfire Night Skye' sport/gc 'Ice Castle' sport/cg 'Night Shades' sport/o |
| Progeny | |