| Hosta | Elatior Falls |
![]()
|
| Status | registered |
![]()
|
| Originator(s) | Bob Balitewicz/Don Rawson & Dan Myers 2016 |
![]()
|
| Origin | 'Elatior' x 'Niagara Falls' |
![]()
|
| Size category | large |
![]()
|
| Plant height x width | 90x200 cm (35x79 in.) |
![]()
|
| Leaf length x width | 35x25 cm (14x10 in.) |
![]()
|
| Vein pairs | 15-16 |
![]()
|
| Leaf color | green |
![]()
|
| Variegation | |
![]()
|
| Leaf | |
![]()
|
| Petiole | |
![]()
|
| Scape | green |
![]()
|
| Scape height | 165 cm (65 in.) |
![]()
|
| Flower | pale lavender |
![]()
|
| Flower length | 7 cm (2.8 in.) |
![]()
|
| Fragrant | |
![]()
|
| Flowering period | July |
![]()
|
| Fertile | yes |
![]()
|
| Pod | green |
![]()
|
| Ploidy | |
![]()
|
| Patents | |
![]()
|
| Info | Large, semi-upright plant similar to H. 'Elatior' but with a rippled margin like H. 'Niagara Falls'. |
![]()
|
| Sports | |
![]()
|
| Progeny | |
![]()
|