| Hosta | Empress Wu |
| Status | registered |
| Originator(s) | Brian & Virginia Skaggs 2008 |
| Origin | 'Big John' hybrid |
| Size category | gigantic |
| Plant height x width | 125x275 cm (49x108 in.) |
| Leaf length x width | 70x63 cm (28x25 in.) |
| Vein pairs | 17-18 |
| Leaf color | dark green |
| Variegation | |
| Leaf | |
| Petiole | |
| Scape | green |
| Scape height | 150 cm (59 in.) |
| Flower | pale lavender |
| Flower length | 7.5 cm (3 in.) |
| Fragrant | |
| Flowering period | June - July |
| Fertile | yes |
| Pod | green |
| Ploidy | |
| Patents | PP20774, CPBR4240, EUPBR32902 |
| Info | ='Xanadu Empress Wu' PP20774 (23/2/2010), CPBR4240, EUPBR32902. SHADOWLAND® Collection. Hosta of the Year for 2023 (HOTY). In our garden it easily exceededs all other Hosta that we grow. Leaf size in the order of 'Sum & Substance'. Strongly upright with stiff leaves . This is the BIG one. Huge dark green leaves have deeply impressed veins and tremendous substance. The mature clump will reach 4 '-6"’ tall. With pale lavender flowers on 5' scapes, truly a magnificent specimen for any garden . |
| Sports | '2Empress' sport/bb 'Dreamliner' sport/os 'Emperor's New Clothes' sport/op 'Empress Wu streaked' sport/os 'Gabriel's Wing' sport/gc 'Kingsday' sport/yg 'Kingsize' sport/gg 'Royal Empress' sport/gy 'Super Ego' sport/os 'Wu Hoo' sport/gy 'Wu-La-La' sport/bg 'Wunderbar' sport/gy 'Zeus' sport/os |
| Progeny | 'Affair to Remember' = ("streaked sport of 'Cherry Berry'" x 'Mississippi Delta') x PP 'Blue Moonlight Cup' = 'Abiqua Drinking Gourd' x PP 'Blue Wu' = 'Skylight' x PP 'Brontosaurus' = ("streaked sport of 'Cherry Berry'" × 'Mississippi Delta') x PP 'Coastal Heavenly Fair' = 'Kempen Red Twist' x PP 'Color Maiden' = PP x 'Jim Cooper' 'Drop-dead Gorgeous' = 'Niagara Falls streaked' x PP 'Feathervane' = 'Hyuga Urajiro' x PP 'Giantland Golden Goddess' seedling 'Grand Duchess' = 'Great Balls of Fire' x PP 'Holar Ice Empress' hybrid 'Justin Tyme' seedling 'Moon Island' = 'Ice Age Trail' x PP 'Over Yu Wu' = PP x plantaginea 'Princess WuWu' seedling 'Rising Prince' = 'Gentle Giant' x PP 'Smokey Mountain Blues' = PP x 'Powder Blue' 'Sound of Music' = "streaked hybrid of 'Love Pat'" x PP 'Terms of Endearment' = sieboldiana 'Elegans' streaked x PP 'Trendsetter' = 'Niagara Falls streaked' x PP 'Valley's Big Freeze' seedling 'Valley's Grand Folks' = 'Valley's Streaked Goose' x PP 'Valley's Green Hero' seedling 'Valley's Haka' = 'Valley's Streaked Goose' x PP 'Valley's Heartbreak Hotel' = 'Valley's Streaked Goose' x PP 'Valley's Magnum' seedling 'Valley's Undressed Wu' seedling 'Wu Gourd' = PP x 'Abiqua Drinking Gourd' |