| Hosta | Espresso |
| Status | registered |
| Originator(s) | Mark Zilis/Mary Beth Vanous 2009 |
| Origin | 'Aqua Velva' x rupifraga |
| Size category | |
| Plant height x width | 43x90 cm (17x35 in.) |
| Leaf length x width | 24x15 cm (9x6 in.) |
| Vein pairs | 10 |
| Leaf color | dark green |
| Variegation | |
| Leaf | good, a bit shiny, very veined |
| Petiole | |
| Scape | |
| Scape height | 60 cm (24 in.) |
| Flower | pale purple |
| Flower length | 5 cm (2 in.) |
| Fragrant | |
| Flowering period | August - September |
| Fertile | |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | Hybrid of 'Aqua Velva' x Hosta rupifraga from a cross made at Q&Z in 1990. Offers a deeply saturated, dark green foliage color, plus purple flowers late in the growing season. |
| Sports | |
| Progeny | |