| Hosta | G String |
| Status | registered |
| Originator(s) | John Mann Jr. 1996 |
| Origin | 'Gold Standard' sport |
| Size category | |
| Plant height x width | 40x100 cm (16x39 in.) |
| Leaf length x width | 22x14 cm (9x6 in.) |
| Vein pairs | 8-10 |
| Leaf color | yellow,dark green edge |
| Variegation | medio |
| Leaf | a bit shiny |
| Petiole | |
| Scape | |
| Scape height | 90 cm (35 in.) |
| Flower | pale lavender,striped |
| Flower length | 5 cm (2 in.) |
| Fragrant | |
| Flowering period | July - August |
| Fertile | no |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | |
| Sports | |
| Progeny | |