| Hosta | Gerrie's Gift |
![]()
|
| Status | registered |
![]()
|
| Originator(s) | Jim Frankenberger/John Van Ostrand 2011 |
![]()
|
| Origin | 'Gunther's Prize' sport |
![]()
|
| Size category | xtra large |
![]()
|
| Plant height x width | 100x165 cm (39x65 in.) |
![]()
|
| Leaf length x width | 43x35 cm (17x14 in.) |
![]()
|
| Vein pairs | 13 |
![]()
|
| Leaf color | green,greenish-yellow edge |
![]()
|
| Variegation | edge |
![]()
|
| Leaf | shiny, cupped |
![]()
|
| Petiole | |
![]()
|
| Scape | green |
![]()
|
| Scape height | 130 cm (51 in.) |
![]()
|
| Flower | near white |
![]()
|
| Flower length | 7.5 cm (3 in.) |
![]()
|
| Fragrant | |
![]()
|
| Flowering period | July - August |
![]()
|
| Fertile | |
![]()
|
| Pod | |
![]()
|
| Ploidy | |
![]()
|
| Patents | |
![]()
|
| Info | Shiny green with a variable yellow margin. |
![]()
|
| Sports | |
![]()
|
| Progeny | |
![]()
|