| Hosta | Golden Dagger |
| Status | not registered |
| Originator(s) | John Van Ostrand |
| Origin | 'Blonde Elf' seedling |
| Size category | |
| Plant height x width | 30x90 cm (12x35 in.) |
| Leaf length x width | 22x15 cm (9x6 in.) |
| Vein pairs | 12 |
| Leaf color | chartreuse |
| Variegation | |
| Leaf | |
| Petiole | |
| Scape | |
| Scape height | 70 cm (28 in.) |
| Flower | lavender |
| Flower length | |
| Fragrant | |
| Flowering period | July |
| Fertile | |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | |
| Sports | |
| Progeny | |