| Hosta | Granny's Rouge |
| Status | registered |
| Originator(s) | Doug & Mardy Beilstein 2007 |
| Origin | 'Sweet Susan' x 'Hirao Majesty' |
| Size category | |
| Plant height x width | 35x90 cm (14x35 in.) |
| Leaf length x width | 20x8 cm (8x3 in.) |
| Vein pairs | 6-8 |
| Leaf color | yellow>pale green |
| Variegation | |
| Leaf | a bit shiny, lance, a bit folded |
| Petiole | red |
| Scape | green |
| Scape height | 80 cm (31 in.) |
| Flower | pale lavender |
| Flower length | 5 cm (2 in.) |
| Fragrant | |
| Flowering period | July - August |
| Fertile | yes |
| Pod | green |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | H. 'Granny's Rouge' is an attractive hosta that starts the season yellow and then becomes a light green. Rosy petioles recall memories of granny’s petal-soft cheeks. Doug uses this H. 'Sweet Susan' x H. 'Hirao Majesty' seedling in his hybridizing program to pass on red legs and yellow leaves. Pale lavender flowers bloom on tall scapes from July to August. |
| Sports | |
| Progeny | 'Lipstick Blonde' = PP x 'Designer Genes' |