| Hosta | Great Village |
| Status | registered |
| Originator(s) | Arthur Haskins 2011 |
| Origin | 'Borwick Beauty' sport |
| Size category | |
| Plant height x width | 55x90 cm (22x35 in.) |
| Leaf length x width | 30x20 cm (12x8 in.) |
| Vein pairs | 15 |
| Leaf color | yellow |
| Variegation | |
| Leaf | a bit rippled margin, corrugated, a bit cupped, a bit folded, a bit wavy |
| Petiole | greenish yellow |
| Scape | green |
| Scape height | 80 cm (31 in.) |
| Flower | pale lavender,bell |
| Flower length | 6.5 cm (2.6 in.) |
| Fragrant | |
| Flowering period | July - August |
| Fertile | yes |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | |
| Sports | |
| Progeny | |