| Hosta | Green Christmas |
| Status | registered |
| Originator(s) | Owen Purvis 2022 |
| Origin | 'Christmas Tree' seedling |
| Size category | medium - large |
| Plant height x width | 45x105 cm (18x41 in.) |
| Leaf length x width | 18x15 cm (7x6 in.) |
| Vein pairs | 8-9 |
| Leaf color | dark green |
| Variegation | |
| Leaf | shiny, cupped, corrugated |
| Petiole | |
| Scape | green |
| Scape height | 50 cm (20 in.) |
| Flower | lavender |
| Flower length | |
| Fragrant | |
| Flowering period | |
| Fertile | |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | This handsome hosta is a seedling from H. 'Christmas Tree' x OP. It has bright shiny, green leaves with good cupping and lots of corrugation. Clump size is at least 18 inches by 42 inches. |
| Sports | |
| Progeny | |