| Hosta | Gunther's Reward |
| Status | registered |
| Originator(s) | Butch Graves 2015 |
| Origin | 'Gunther's Prize' sport |
| Size category | |
| Plant height x width | 55x80 cm (22x31 in.) |
| Leaf length x width | 27x24 cm (11x9 in.) |
| Vein pairs | 10-12 |
| Leaf color | green,pale green edge |
| Variegation | edge |
| Leaf | a bit shiny, a bit cupped |
| Petiole | |
| Scape | green |
| Scape height | 90 cm (35 in.) |
| Flower | pale lavender |
| Flower length | 6.5 cm (2.6 in.) |
| Fragrant | |
| Flowering period | July |
| Fertile | yes |
| Pod | green |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | Fast Grower. |
| Sports | |
| Progeny | |