| Hosta | Hakumuo |
| Status | not registered |
| Originator(s) | Japan/Gotemba Nursery |
| Origin | sieboldiana seedling |
| Size category | medium |
| Plant height x width | 30x84 cm (12x33 in.) |
| Leaf length x width | 20x10 cm (8x4 in.) |
| Vein pairs | 8-10 |
| Leaf color | white,green edge |
| Variegation | medio |
| Leaf | |
| Petiole | |
| Scape | |
| Scape height | 66 cm (26 in.) |
| Flower | pale purple |
| Flower length | |
| Fragrant | |
| Flowering period | June - July |
| Fertile | |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | Japanese cultivar that makes an attractive mound of white-centered foliage. Leaf center sometimes speckled green and white. Excellent in containers. White, irregularly streaked center, some areas in center larger, 8-10 pair of veins, very wide bright green border is very attractive. A rare fine, as only a few in U.S. Gardens. Our original plant came from Gotemba Nursery in Japan and was a H. sieboldiana seedling. Large white flowers. |
| Sports | |
| Progeny | |