| Hosta | Ice Queen |
| Status | registered |
| Originator(s) | Charlie Kwick 2016 |
| Origin | 'Dream Queen' x 'Ice Age Trail' |
| Size category | |
| Plant height x width | 25x35 cm (10x14 in.) |
| Leaf length x width | 18x13 cm (7x5 in.) |
| Vein pairs | 11-12 |
| Leaf color | green,creamy white edge |
| Variegation | |
| Leaf | |
| Petiole | |
| Scape | green |
| Scape height | 60 cm (24 in.) |
| Flower | pale lavender |
| Flower length | 6 cm (2.4 in.) |
| Fragrant | |
| Flowering period | June - July |
| Fertile | yes |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | Cordate leaf with creamy white margins of varying widths. Becomes more green and corrugated through the season. |
| Sports | 'Ice Prince' sport/gy 'Ninkasi' sport/gy |
| Progeny | |