| Hosta | Inspire Greatness |
| Status | registered |
| Originator(s) | Bill Silvers 2006 |
| Origin | 'Brave Attempt' sport |
| Size category | large |
| Plant height x width | 45x80 cm (18x31 in.) |
| Leaf length x width | 20x18 cm (8x7 in.) |
| Vein pairs | |
| Leaf color | blue-green,creamy white edge |
| Variegation | edge |
| Leaf | |
| Petiole | |
| Scape | |
| Scape height | 70 cm (28 in.) |
| Flower | pale lavender |
| Flower length | |
| Fragrant | |
| Flowering period | June - July |
| Fertile | |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | The stable form of 'Brave Attempt', true blue leaves with a nice white margin, this is the nicest blue color I have seen in the garden, really gives a good spring show. Large 24-36" tall plant. Leaf 8" long 7" wide intensely blue-green with creamy white margin. Pale lavender flower. A portion of sales from every plant sold is donated to the Special Olympics. Bill Silvers of Silvers-Elbert Nursery in Georgia once got a streaked plant from the great Mary Chastain. That plant then stabilized into this plant, which he named 'Inspire Greatness'. When he sells this plant, he donates a percentage to the Special Olympics each time. |
| Sports | |
| Progeny | |