| Hosta | Justin Tyme |
| Status | registered |
| Originator(s) | Gerry Hicks/D. Landry/Maine Hosta 2017 |
| Origin | 'Empress Wu' seedling |
| Size category | very large |
| Plant height x width | 90x130 cm (35x51 in.) |
| Leaf length x width | 38x36 cm (15x14 in.) |
| Vein pairs | 14-15 |
| Leaf color | |
| Variegation | |
| Leaf | heavy |
| Petiole | |
| Scape | green |
| Scape height | 125 cm (49 in.) |
| Flower | near white,striped |
| Flower length | 6.5 cm (2.6 in.) |
| Fragrant | |
| Flowering period | June - July |
| Fertile | yes |
| Pod | green |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | Large size, heavy substance, rippled margins, deeply impressed veins, blue-green early color. |
| Sports | |
| Progeny | |