| Hosta | Kwick Ness |
| Status | registered |
| Originator(s) | Charlie Kwick 2021 |
| Origin | montana 'Aureomarginata' seedling |
| Size category | |
| Plant height x width | 51x102 cm (20x40 in.) |
| Leaf length x width | 24x22 cm (9x9 in.) |
| Vein pairs | 11 |
| Leaf color | |
| Variegation | |
| Leaf | |
| Petiole | |
| Scape | light green with glaucous bloom |
| Scape height | 76 cm (30 in.) |
| Flower | pale lavender |
| Flower length | |
| Fragrant | |
| Flowering period | |
| Fertile | |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | Large gold rippled leaves with deep veins. |
| Sports | |
| Progeny | |