| Hosta | Lady Anna-Quin |
![]()
|
| Status | registered |
![]()
|
| Originator(s) | Charlie Kwick 2020 |
![]()
|
| Origin | montana 'Aureomarginata' x sieboldiana 'Elegans' |
![]()
|
| Size category | |
![]()
|
| Plant height x width | 33x60 cm (13x24 in.) |
![]()
|
| Leaf length x width | 22x14 cm (9x6 in.) |
![]()
|
| Vein pairs | 8-9 |
![]()
|
| Leaf color | |
![]()
|
| Variegation | |
![]()
|
| Leaf | a bit folded |
![]()
|
| Petiole | |
![]()
|
| Scape | light green with glaucous bloom |
![]()
|
| Scape height | 70 cm (28 in.) |
![]()
|
| Flower | pale lavender |
![]()
|
| Flower length | 4 cm (1.6 in.) |
![]()
|
| Fragrant | N |
![]()
|
| Flowering period | June - July |
![]()
|
| Fertile | |
![]()
|
| Pod | |
![]()
|
| Ploidy | |
![]()
|
| Patents | |
![]()
|
| Info | Pert upright golden leaves with serrated edges. |
![]()
|
| Sports | |
![]()
|
| Progeny | |
![]()
|