| Hosta | Legacy of Corydon |
| Status | registered |
| Originator(s) | Charlie Kwick 2017 |
| Origin | 'Great Expectations' x 'Sagae' |
| Size category | |
| Plant height x width | 60x125 cm (24x49 in.) |
| Leaf length x width | 38x30 cm (15x12 in.) |
| Vein pairs | 14-15 |
| Leaf color | |
| Variegation | |
| Leaf | a bit rippled margin, a bit folded, a bit corrugated, a bit wavy |
| Petiole | |
| Scape | light green |
| Scape height | 100 cm (39 in.) |
| Flower | lavender,striped |
| Flower length | 5 cm (2 in.) |
| Fragrant | |
| Flowering period | July - August |
| Fertile | yes |
| Pod | green |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | Slight glaucous bloom gives an almost plastic appearance to the leaves. Very regal presentation. |
| Sports | |
| Progeny | |