| Hosta | Lipstick Blonde |
| Status | registered |
| Originator(s) | Danny Van Eechaute 2012 |
| Origin | 'Granny's Rouge' x 'Designer Genes' |
| Size category | small - medium |
| Plant height x width | 22x40 cm (9x16 in.) |
| Leaf length x width | 19x7 cm (7x3 in.) |
| Vein pairs | 7-8 |
| Leaf color | golden yellow>greenish-yellow |
| Variegation | |
| Leaf | a bit rippled margin, a bit wavy, corrugated |
| Petiole | purple-red |
| Scape | light green |
| Scape height | 50 cm (20 in.) |
| Flower | pale lavender |
| Flower length | 4 cm (1.6 in.) |
| Fragrant | |
| Flowering period | July - August |
| Fertile | yes |
| Pod | yellowish-green |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | Bright yellow-gold leaves are lance-shaped and held on very red petioles on this cross between H. 'Granny's Rouge' and H. 'Designer Genes'. Lavender flowers on this fertile flirt. |
| Sports | 'Flemish Beauty' sport/yg |
| Progeny | |