| Hosta | Little Dancer |
| Status | registered |
| Originator(s) | Danny Van Eechaute 2013 |
| Origin | 'Sky Dancer' x 'Red Tubes' |
| Size category | mini |
| Plant height x width | 7x18 cm (3x7 in.) |
| Leaf length x width | 4x2 cm (1x1 in.) |
| Vein pairs | 3-5 |
| Leaf color | green |
| Variegation | |
| Leaf | a bit rippled |
| Petiole | red base |
| Scape | green |
| Scape height | 10 cm (4 in.) |
| Flower | pale purple |
| Flower length | 1.5 cm (0.6 in.) |
| Fragrant | |
| Flowering period | July - August |
| Fertile | yes |
| Pod | green |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | Mini hosta with unique appearance. |
| Sports | |
| Progeny | |