| Hosta | Little John |
| Status | registered |
| Originator(s) | Jim Schwarz 2000 |
| Origin | 'Big Daddy' seedling |
| Size category | very large |
| Plant height x width | 100x180 cm (39x71 in.) |
| Leaf length x width | 28x36 cm (11x14 in.) |
| Vein pairs | 14-17 |
| Leaf color | blue-green |
| Variegation | |
| Leaf | corrugated |
| Petiole | |
| Scape | |
| Scape height | 90 cm (35 in.) |
| Flower | near white |
| Flower length | |
| Fragrant | |
| Flowering period | June - July |
| Fertile | |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | The giant of the 'Robin Hood' series features a far from a 'Little' hosta plant. A huge 38" high and 70" dia.plant with 11" x 14" wide intensely blue-green, moderately corrugated leaves. |
| Sports | |
| Progeny | |