| Hosta | Magic Island |
| Status | registered |
| Originator(s) | Gerard Heemskerk 2011 |
| Origin | 'Catherine' sport |
| Size category | medium |
| Plant height x width | 25x40 cm (10x16 in.) |
| Leaf length x width | 12x7 cm (5x3 in.) |
| Vein pairs | 8 |
| Leaf color | (yellow>green),blue-green edge |
| Variegation | medio |
| Leaf | |
| Petiole | |
| Scape | blue-green |
| Scape height | 35 cm (14 in.) |
| Flower | lavender |
| Flower length | 5 cm (2 in.) |
| Fragrant | |
| Flowering period | July - August |
| Fertile | no |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | An attractive member to the H. 'Halcyon' family...thick leaves have a yellow center framed by an irregular wide blue-green border that becomes wider with age. Leaf centers later turn to a cream color and the clump will be topped with lavender flowers. |
| Sports | |
| Progeny | |