| Hosta | Main Event |
| Status | registered |
| Originator(s) | Dick & Jane Ward 2015 |
| Origin | 'Liberty' seedling |
| Size category | |
| Plant height x width | 43x60 cm (17x24 in.) |
| Leaf length x width | 23x18 cm (9x7 in.) |
| Vein pairs | 11 |
| Leaf color | golden yellow |
| Variegation | |
| Leaf | a bit rippled, a bit corrugated |
| Petiole | |
| Scape | |
| Scape height | 70 cm (28 in.) |
| Flower | near white |
| Flower length | 2 cm (0.8 in.) |
| Fragrant | |
| Flowering period | June - July |
| Fertile | yes |
| Pod | green |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | |
| Sports | |
| Progeny | |