| Hosta | Man on the Moon |
| Status | registered |
| Originator(s) | Doug Beilstain/Mark Zilis/Mary Beth Vanous 2009 |
| Origin | 'Cuyahoga' sport |
| Size category | large |
| Plant height x width | 45x95 cm (18x37 in.) |
| Leaf length x width | 23x18 cm (9x7 in.) |
| Vein pairs | 12-13 |
| Leaf color | blue-green,streaked,creamy yellow,creamy white |
| Variegation | streaked, unstable |
| Leaf | good, a bit wavy, a bit corrugated |
| Petiole | |
| Scape | |
| Scape height | 75 cm (30 in.) |
| Flower | near white |
| Flower length | |
| Fragrant | |
| Flowering period | July |
| Fertile | |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | Streaked form of 'Cuyahoga'. Semi-upright mound, good substance. Leaves are 8" long by 6 1/2" wide; blue-green with gold to creamy white streaks. Lavender flowers on 30" scapes in July. Medium to fast growth rate. Roundish leaves. 'Cuyahoga' is a hybrid of 'Dorothy Benedict' x 'Swoosh' out of the breeding program of Doug Beilstein of Mansfield, Ohio. |
| Sports | |
| Progeny | |