| Hosta | Merry Christmas |
| Status | registered |
| Originator(s) | Mark Zilis/Mary Beth Vanous 2003 |
| Origin | 'White Christmas' sport |
| Size category | small |
| Plant height x width | 56x114 cm (22x45 in.) |
| Leaf length x width | 18x13 cm (7x5 in.) |
| Vein pairs | |
| Leaf color | green,creamy white edge |
| Variegation | edge |
| Leaf | |
| Petiole | |
| Scape | |
| Scape height | 91 cm (36 in.) |
| Flower | pale lavender |
| Flower length | |
| Fragrant | |
| Flowering period | July - August |
| Fertile | |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | A reversed form sport of H. 'White Christmas' with white margins and green centers. excellent vigor and color. |
| Sports | |
| Progeny | |