| Hosta | Metamorphosis |
![]()
|
| Status | registered |
![]()
|
| Originator(s) | Charlie Kwick/Gayle Alley 2017 |
![]()
|
| Origin | montana 'Aureomarginata' x 'Sea Gulf Stream' |
![]()
|
| Size category | |
![]()
|
| Plant height x width | 65x100 cm (26x39 in.) |
![]()
|
| Leaf length x width | 25x23 cm (10x9 in.) |
![]()
|
| Vein pairs | 13-14 |
![]()
|
| Leaf color | |
![]()
|
| Variegation | |
![]()
|
| Leaf | a bit shiny |
![]()
|
| Petiole | |
![]()
|
| Scape | green |
![]()
|
| Scape height | 75 cm (30 in.) |
![]()
|
| Flower | pale purple,striped |
![]()
|
| Flower length | 5 cm (2 in.) |
![]()
|
| Fragrant | |
![]()
|
| Flowering period | July - August |
![]()
|
| Fertile | |
![]()
|
| Pod | |
![]()
|
| Ploidy | |
![]()
|
| Patents | |
![]()
|
| Info | Gnarly and highly corrugated for the first few years, then smooth and creamy upon maturity. |
![]()
|
| Sports | |
![]()
|
| Progeny | |
![]()
|