| Hosta | Mississippi River |
![]()
|
| Status | registered |
![]()
|
| Originator(s) | Doug Beilstein/Alex Malloy 2005 |
![]()
|
| Origin | 'Piecrust Power' x 'Elatior' |
![]()
|
| Size category | large |
![]()
|
| Plant height x width | 50x120 cm (20x47 in.) |
![]()
|
| Leaf length x width | 30x23 cm (12x9 in.) |
![]()
|
| Vein pairs | 13-14 |
![]()
|
| Leaf color | yellowish-green |
![]()
|
| Variegation | |
![]()
|
| Leaf | very wavy edge, serrated |
![]()
|
| Petiole | |
![]()
|
| Scape | |
![]()
|
| Scape height | 115 cm (45 in.) |
![]()
|
| Flower | white,bell |
![]()
|
| Flower length | |
![]()
|
| Fragrant | |
![]()
|
| Flowering period | June - July |
![]()
|
| Fertile | |
![]()
|
| Pod | |
![]()
|
| Ploidy | |
![]()
|
| Patents | |
![]()
|
| Info | Giant yellow-green, wavy serrated edge. |
![]()
|
| Sports | |
![]()
|
| Progeny | 'Valley's Lemon Limbo' = ('Tequila Sunrise' x pycnophylla) x PP |
![]()
|