| Hosta | Mountain Haze |
| Status | registered |
| Originator(s) | Mark Zilis 1990 |
| Origin | montana 'Aureomarginata' sport |
| Size category | medium |
| Plant height x width | 50x100 cm (20x39 in.) |
| Leaf length x width | 30x20 cm (12x8 in.) |
| Vein pairs | 13 |
| Leaf color | yellow>cream,dark green edge |
| Variegation | medio |
| Leaf | |
| Petiole | |
| Scape | |
| Scape height | 115 cm (45 in.) |
| Flower | near white,flaring |
| Flower length | |
| Fragrant | |
| Flowering period | July |
| Fertile | |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | =montana 'Mountain Haze'. |
| Sports | |
| Progeny | |