| Hosta | Neulpureum 1 |
| Status | not registered |
| Originator(s) | |
| Origin | minor x 'Krossa Regal' |
| Size category | |
| Plant height x width | 19x45 cm (7x18 in.) |
| Leaf length x width | 21x6 cm (8x2 in.) |
| Vein pairs | |
| Leaf color | |
| Variegation | |
| Leaf | wavy |
| Petiole | |
| Scape | |
| Scape height | 50 cm (20 in.) |
| Flower | pale lavender |
| Flower length | 4.5 cm (1.8 in.) |
| Fragrant | |
| Flowering period | |
| Fertile | |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | ='Neulpurem1'. |
| Sports | |
| Progeny | |