| Hosta | Nightcrawler |
| Status | registered |
| Originator(s) | Frank Nyikos 2021 |
| Origin | 'Green Gold' x 'Blue Dimples' |
| Size category | small |
| Plant height x width | 18x46 cm (7x18 in.) |
| Leaf length x width | 10x4 cm (4x2 in.) |
| Vein pairs | 5 |
| Leaf color | |
| Variegation | |
| Leaf | |
| Petiole | |
| Scape | green |
| Scape height | 51 cm (20 in.) |
| Flower | lavender |
| Flower length | |
| Fragrant | |
| Flowering period | |
| Fertile | |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | Very small ground cover type with cream colored slightly variable margins. |
| Sports | |
| Progeny | |