| Hosta | Picasso |
| Status | registered |
| Originator(s) | Mark Zilis 2011 |
| Origin | 'Indigo' sport |
| Size category | |
| Plant height x width | 20x45 cm (8x18 in.) |
| Leaf length x width | 13x8 cm (5x3 in.) |
| Vein pairs | 8-9 |
| Leaf color | blue-green,chartreuse edge |
| Variegation | edge |
| Leaf | lance, wavy |
| Petiole | |
| Scape | |
| Scape height | 25 cm (10 in.) |
| Flower | near white |
| Flower length | 5 cm (2 in.) |
| Fragrant | |
| Flowering period | July - August |
| Fertile | |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Info | |
| Sports | |
| Progeny | |